nahlad redizajnoveho webu na roznych zariadeniach

Čaká vás redizajn webu? Týchto 5 vecí by ste nemali zanedbať

Dostávate už dlhšie na váš web nie príliš pozitívnu spätnú väzbu? Pýtate sa, ktoré hlavné veci premenia zastaralý web na moderný? Jednoznačne sa treba zamerať na UI a UX dizajn, SEO optimalizáciu, responzivitu a rýchlosť. Pozor si tiež treba dať na správnu indexáciu. 

Zdroj foto: Pixabay.com

1. Bez responzívneho dizajnu to už ďalej nepôjde

Keďže čoraz viac používateľov prichádza na webové stránky so službami a na e-shopy cez mobilné zariadenia, už si viac nemôžete dovoliť, aby práve tie vaše neboli pre ne prispôsobené. V rámci prerábky webu sa preto v prvom rade zamerajte na to, aby ste dosiahli responzívny dizajn, flexibilný pre všetky typy obrazoviek, rovnako tak pre rôzne platformy – Windows, Mac, Android. Takisto Google vás na základe tohto faktoru vie posunúť vo výsledkoch vyhľadávania vyššie. Dôvodom je, že responzívny webdizajn má iba jednu adresu a zdrojový kód, čo umožňuje jednoduchšiu indexáciu.  

2. UI a UX dizajn spravia váš web prehľadnejším

V rámci UX dizajnu (užívateľskej skúsenosti) ide o proces napomáhajúci zvyšovať spokojnosť s produktom. Dôraz sa kladie na pocity a zážitky pri návšteve vášho webu, či e-shopu. Pracuje sa na prehľadnej navigácii, logickej štruktúre a usporiadaní údajov, pútavom obsahu, kvalitných obrázkoch. 

UI dizajn predstavuje užívateľské rozhranie, ktorého hlavnou úlohou je dať vášmu funkčnému webu aj oku lahodiaci image. Pracuje sa na estetických faktoroch a grafickom rozložení. Vyberajú sa hlavný vizuál, farebná škála, typografické prvky

Vzájomná spolupráca medzi UI a UX dizajnom by mala priniesť súhru medzi funkčnosťou a pozitívnym zážitkom. Čiže pekný dizajn, ktorý umožní jednoduché a efektívne používanie webovej stránky.

3. SEO optimalizácia vás vytiahne z prachu nízkych pozícii

Vznikal váš web ešte v časoch, keď SEO optimalizácia nebola povinnou jazdou? A nejako ste sa k nej nedostali ani za posledné roky? V rámci redizajnu webu bude potrebné zbehnúť” najprv analýzu kľúčových slov. Zistiť najžiadanejšie dopyty vo vašej oblasti a takisto potenciál. Následne z nich vybrať pre vás tie najrelevantnejšie na zapracovanie do textu podstránok, nadpisov, dôležitých SEO parametrov. Samotný proces on-page-SEO môže trvať aj mesiac, v závislosti od rozsahu vášho webu. Z výsledkov však potom môžete čerpať aj roky.

4. Zrýchlenie webu zlepší čísla, na ktorých vám záleží

Pokiaľ používatelia doteraz museli čakať na načítanie vašich stránok viac ako 3 sekundy, nečudo, že vám klesala návštevnosť i konverzie, a naopak, evidovali ste zvýšený bounce rate. Chcete tieto negatívne javy zmeniť? Zapracujte počas redizajnu webu na tom, aby načítanie webových stránok netrvalo dlhšie ako jednu sekundu. 

Pomocou auditu webu vychytajte” najväčšie brzdy” ako napríklad množstvo nepotrebných presmerovaní medzi URL adresami, neoptimalizované obrázky a videá, či dlhočizné kódy a následne si sledujte v rámci Core Web Vitals, ako ste na tom v hodnotení pre desktopy i mobilné zariadenia, kedy sa vám načíta najdôležitejšia časť webu, aký je čas od vykonania akcie užívateľom na webe do reálneho vyhovenia požiadavke prehliadačom. Šikovne si skontrolovať rýchlosť webu a zistiť problémy viete prostredníctvom nástrojov Google Search Console, PageSpeed Insights i s odporúčaniami na vylepšenie, alebo rozšírenia Web Vitals.

Náhľad do online nástroja na kontrolu výkonnosti webu PageSpeed Insights

5. Pozor na indexáciu nových URL a stratu starých dát

Pri redizajne webu vám pravdepodobne vzniknú nové URL adresy, ktoré Googlebot nemusí začať hneď indexovať. Pre elimináciu rizík straty návštevnosti, drastického zníženia konverzií a prepadu pozícii je potrebné správne presmerovanie za pomoci stavového kódu 301. Prostredníctvom neho pošlete zrušené podstránky na novú adresu.

Pokiaľ dochádza k zmene celej domény, presmerujte tú starú v záujme zachovania hodnotných dát cez DNS záznamy na novú doménu. Túto službu nájdete v ponuke poskytovateľa hostingu. Nezabudnite si to všetko odsledovať v Google Search Console, aby ste mali istotu, že procesy prebehli ako mali.

Tiež vás v blízkej budúcnosti čaká redizajn webu alebo tvorba novej webstránky a potrebovali by ste s niektorými vecami poradiť? Nechcete nič zanedbať a radi by ste tie najdôležitejšie faktory nechali v rukách znalcov? Obráťte sa pri prerábaní webstránky na našich odborníkov. Využite konzultáciu zdarma a premeňte váš web na moderný. Ani finančná stránka vás nemusí trápiť. Ponúkame možnosť individuálneho splátkového kalendára.

Predchádzajúci článok
Ako na vysoko konverznú landing page? Pomôže vám týchto 5 krokov
Nasledujúci článok
Populárne jednostránkové weby: kedy a prečo na ne staviť?

Naposledy pridané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.