web na mieru alebo sablona

Sú lepšie webstránky na mieru alebo šablóna? Výhody verzus nevýhody

Čaká vás tvorba webu a zamýšľate sa nad najvýhodnejším riešením? Nielen čo sa ceny týka, ale aj dizajnu, UX, nastavenia SEO a podobne? Staviť na webstránky na mieru alebo si radšej stiahnuť šablónu? 

Web cez šablónu

Stiahnuť šablónu, naštýlovať ju a pripraviť do požadovaných sekcií… Nemalo by to však fungovať tak, že si kúpite lacnú šablónu, iba zmeníte farby a obrázky, pridáte zopár textov a je to. K dispozícii sú tisíce dobre vyzerajúcich a funkčných šablón, na ktorých viete ďalej stavať. Menšie prezentačné weby si takto zvládnete pripraviť i sami. Doslova na kolene. Pokiaľ však už ide o väčšie weby, odporúča sa do tvorby zapojiť i programátorov, dizajnérov, testerov, analytikov, špecialistov na nastavenie SEO.

Proces

Informačnú štruktúru aj wireframe treba zachovať. Na vytváranie dizajnu webu však už nemusíte strácať čas. Stačí si prispôsobiť dizajnové prvky a elementy podľa vašich potrieb. 

Šablónu webu viete bez problémov napojiť na rôzne CMS systémy: WordPress, Blogger, Joomla, Drupal, Magento, Wix, Tilda, či WooCommerce, PrestaShop a Shopixy pre e-shopy.

No a kde hľadať konkrétne šablóny? Napríklad na weboch themeforest.net a templatemonster.com. Máte tu k dispozícii množstvo klasických HTML WordPress šablón, e-commerce i CMS riešenia. Ďalej tu nájdete tiež šablóny vo formáte .psd (súbory Photoshopu, ktoré viete otvoriť v programe Adobe XD). Sú rozdelené do tematických kategórii a taktiež tu nájdete multipurpose šablóny, univerzálne pre akúkoľvek tému.

 

Výhody

 • Menej časovo (cca mesiac) a finančne náročný proces (od pár eur po pár desiatok eur).
 • Jednoduchá manipulácia s nakonfigurovaním jednotlivých sekcií webu.
 • Úprava obsahu sa rieši väčšinou priamo na stránke a cez admina v backende webstránky.  
 • Stránky a sekcie webu sa dajú upravovať systémom drag and drop (chyť, presuň a pusti).  
 • Úpravy textov a obrázkov urobíte jednoducho na pár kliknutí.

 

Nevýhody

Tuctovosť a podobnosť s konkurenciou keďže sú tieto šablóny voľne dostupné, originalita sa nezaručuje 🙂 Môže sa stať, že i vaši konkurenti si vyberú podobnú.

Neprofesionalita – ak si web budete robiť sami, takpovediac na kolene, bez väčších znalostí, aj to tak bude vyzerať.

 

Unikátny web na mieru

Nechať si urobiť unikátny nový web od základov. Presne podľa vašich predstáv. Kedy sa to najviac hodí?

Ak sa chcete odlíšiť od konkurencie, potrebujete špeciálne funkcionality a máte dostatočný rozpočet.

Základom je si uvedomiť, že na tvorbe webstránok na mieru sa väčšinou podieľa viacero ľudí / tímov z rôznych oblastí. Je tu potrebný tiež prieskum a analýza (používatelia, cieľové skupiny, konkurencia, dáta…). A toto sa potom premieta do ceny. 

 

Proces

Tvorba webstránok na mieru pozostáva z piatich hlavných krokov:

 1. Informačná štruktúra – základná dokumentácia potrebná pre tvorbu dizajnu webu na mieru, jasné zadefinovanie všetkých dôležitých prvkov budúcej webstránky. 
 2. Wireframe kostra web stránky, resp. prvotný návrh stránky (layout)  s rozmiestnením elementov, ale bez farieb, obrázkov, konkrétnych fontov a vizuálnych prvkov. 
 3. Webdizajn – práca s konkrétnymi farbami, fontami, vizuálnymi prvkami a obrázkami. Výsledkom je hotový vizuál webovej stránky.
 4. Kódovanie (front-end) – tvorba konkrétnych podstránok webu, vznikne HTML stránka bez funkčných elementov (HTML šablóna).
 5. Finalizácia (back-end) – napojenie hotovej webstránky s dizajnom na redakčný systém.

 

Výhody

 • Unikátna webstránka je skvelým spôsobom na odlíšenie sa od konkurencie. Môžete si byť istí, že nik iný takú istú mať nebude.
 • Jedinečné grafické vizuálne štýly, mikroanimácie, fonty a technické riešenia (konfigurátory, kalkulačky, API…).
 • Aj unikátne webstránky na mieru sa dajú napojiť na overené CMS systémy.

 

Nevýhody

 • Časová a finančná náročnosť (niekoľko mesiacov, niekoľko stoviek až tisíc eur pre veľké weby).
 • Dodatočné úpravy a spustenie webu sa môžu preťahovať.
 • Potreba dodatočného testovania.

 

Zhrnutie

Pokiaľ máte nižší rozpočet, desí vás privysoká cena tvorby webstránok a potrebujete dať dokopy jednoduchú prezentačnú webstránku, stavte na kúpu šablóny.

Ak však vyžadujete niečo unikátne, so špeciálnymi funkcionalitami, exkluzívnym webdizajnom a chcete pri konkurencii vyniknúť, riešením je pre vás web na mieru.

 

Máte záujem o vlastný webu na mieru? Pomôžeme vám vytvoriť responzívny s moderným dizajnom. Navyše s možnosťou individuálneho splátkového kalendára. Využite našu konzultáciu zdarma a zistite viac.

Predchádzajúci článok
Prečo je rýchlosť webu taká dôležitá? Toto sú faktory, ktoré v Google ovplyvňuje
Nasledujúci článok
6 dôvodov, prečo potrebujete webstránku

Naposledy pridané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.