co su znaky kvalitneho webu

4 znaky kvalitnej webstránky na mieru

Človek nemusí byť webdizajnérom na to, aby rozpoznal spoľahlivú a overenú stránku už pri prvej návšteve. Sú totiž isté znaky, ktoré patria medzi štandardy kvality a užívateľského zážitku (ktorý označujeme ako UX – user experience). Okrem iného tu patria responzívny dizajn, SSL certifikát, rýchlosť načítania webu a podobne. To sú len niektoré z aspektov, na ktoré by ste sa pri surfovaní po internete mali sústrediť. Podotýkame, že všetky webstránky na mieru od nás spĺňajú aj tie najprísnejšie kvalitatívne rámce.

Ktoré konkrétne to sú?

1. Responzívny dizajn

Responzívny dizajn je o vytváraní webov, ktoré vyzerajú dobre na všetkých zariadeniach. Takáto stránka sa automaticky prispôsobí rôznym veľkostiam obrazovky a výrezom. Bez problémov (technického či vizuálneho charakteru) ju môžete zobraziť na desktope, smartfóne, laptope či tablete. Responzívny dizajn je dnes štandardom, ktorý musí spĺňať každý web. Čoraz viac ľudí dnes na surfovanie využíva smartfón, nestačí teda stránky optimalizovať už iba pre desktopy.

Pri využití responzívneho UX dizajnu nie je potrebné udržiavať rôzne verzie vašich webových stránok, napríklad zvlášť pre stolový počítač, zvlášť pre mobilné zariadenia. To vám šetrí čas, zdroje a úsilie, nehovoriac o zvyšovaní užívateľského zážitku.

2. SSL certifikát / HTTPS protokol

Používanie HTTPS (skratka pre Hypertext Transfer Protocol Security) znamená, zjednodušene povedané,  že pripojenie k vášmu webu je šifrované. Zaručujete ním bezpečný tok informácií medzi počítačom/zariadením návštevníkov a serverom (miesto, kde váš web virtuálne „žije“ a je nainštalovaný). Samotný SSL certifikát je nevyhnutnou súčasťou HTTPS, jednoducho povedané ide o tú časť systému, ktorá dáta šifruje. Dnes ide už o nevyhnutnosť pri tvorbe stránok.

Ak napríklad web nepoužíva HTTPS a človek ho navštívi pomocou prehliadača Google Chrome, zobrazí sa mu upozornenie. Nesie sa v duchu, že vaše kontaktné a platobné údaje môžu byť odcudzené, najmä ak na týchto stránkach vyplníte kontaktný formulár alebo za niečo zaplatíte. U potenciálnych návštevníkov to môže vyvolať obavy a môžu následne web opustiť. 

3. Rýchlosť načítania

Rýchlosť načítania webu patrí medzi základné oporné piliere kvalitného UX dizajnu. Nikto nechce čakať večnosť, kým sa mu stránky načítajú. Každá sekunda navyše zvyšuje šancu, že návštevník odíde. Tomu chcete predísť. Kvalitné webstránky na mieru majú rýchlosť načítania pod 5 sekúnd. Ak dosahujete túto métu, ste rýchlejší než 25% iných webov na internete. 

Rýchlosť načítania je čoraz dôležitejším faktorom pre používateľskú skúsenosť (UX dizajn) a optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO – search engine optimisation). Ak je web pomalý, zvyšuje to mieru okamžitých odchodov a zhoršuje pozície vo vyhľadávaní. Negatívnych aspektov majú takéto stránky, samozrejme, viac, ale tieto sú spravidla najzávažnejšie.

4. Kvalitné SEO

Už sme spomenuli optimalizáciu pre vyhľadávače, skrývajúcu sa pod anglickou skratkou SEO. Prečo je dôležitá? Na internete je dnes viac ako jedna miliarda webových stránok. Drvivá väčšina návštevníkov však navštevuje iba stránky, ktoré sa umiestňujú na prvých miestach vo vyhľadávači, najčastejšie Googli. Tam chcete so svojím webom byť aj vy. 

Naše webstránky na mieru sú tvorené takým spôsobom, aby ich bolo možné kontinuálne optimalizovať. To znamená, že sú so SEO plne kompatibilné a vďaka použitiu kvalitných textov spoľahlivo dosahujú prvé priečky vo vyhľadávaní Google. 

Kvalitné webstránky na mieru musia spĺňať kvantum podmienok, aby ich užívatelia aj Google považovali za hodnoverné. Oba tieto fronty potrebujete mať pokryté.  Rozpísané 4 faktory patria medzi zlatý štandard moderného webdizajnu, ani zďaleka však nejde o všetky kritériá, ktoré by vaše stránky mali spĺňať. Okrem toho potrebujete tiež dobrú štruktúru, jednoduchú navigáciu a, prirodzene, efektívny marketing. So všetkým vám radi pomôžeme, neváhajte nás osloviť.

Predchádzajúci článok
Prerobenie starého webu: Kedy tak urobiť a aké kroky podniknúť?
Nasledujúci článok
5 dôvodov, prečo je WordPress spoľahlivou voľbou pre váš web

Naposledy pridané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.