rozvrhnutie prvkov na webe z ui a ux hladiska

UI a UX dizajn: aká je ich úloha na vašom webe a v čom sa odlišujú?

Pri tvorbe moderných webstránok treba brať do úvahy oba. UI i UX dizajn. Na týchto parametroch, týkajúcich sa rozhrania, funkčnosti, estetiky a používateľskej skúsenosti, závisí množstvo vašich budúcich konverzií. Čo pod ne vlastne spadá?

Zdroj foto: Pixabay.com

UI a UX dizajn – súlad medzi pozitívnym zážitkom a funkčnosťou

Stretávame sa s nimi na dennej báze. K dnešnej digitálnej dobe už neodmysliteľne patria. Spoločným cieľom UI a UX dizajnu je uspokojiť používateľa / zákazníka, zamerať sa na jeho potreby a schopnosti. Výsledkom by mal byť taký dizajn, ktorý zabezpečí jednoduché a maximálne efektívne používanie produktu / systému. Vzájomná spolupráca medzi UI a UX vytvára dokonalú symbiózu medzi funkčnosťou a pozitívnym zážitkom. 

UX dizajn – funkčnosť a spokojnosť používateľa ako základ

UX dizajn sa prekladá ako užívateľská skúsenosť (user experience). V rámci neho ide o proces, napomáhajúci zvyšovať spokojnosť s produktom na základe jeho vylepšovania v potrebných oblastiach (užitočnosť, použiteľnosť, hodnotnosť…). Výsledkom by mala byť pozitívna interakcia používateľa so stránkou na danom zariadení. Ide teda o to, s akými pocitmi a zážitkami sa človek stretáva pri návšteve vášho webu, e-shopu, aplikácie. Patria sem prehľadná navigácia, pútavý obsah, kvalitné obrázky. 

Cieľom UX dizajnu je spokojný používateľ, ktorého takto ľahko môžete premeniť na verného zákazníka. Dôležité je poznať budúcich návštevníkov webu a pripraviť pre nich prostredie zodpovedajúce ich potrebám. Ideálne, ak im poskytnete taký dizajn, ktorý ich jednoducho a presne navedie k tomu, čo chcete, aby vykonali. Pri tvorbe webstránok nepodceňte tiež relevantný a kvalitný obsah. 

UI dizajn – estetika ako čerešnička na torte

UI dizajn predstavuje užívateľské rozhranie (user interface). Jeho hlavnou úlohou je dať vášmu funkčnému webu aj pekný vzhľad. Dbá sa na estetiku a grafické rozloženie. Zaoberá sa farebnou škálou, typografickými prvkami, vizuálnym dizajnom, rozložením prvkov / elementov a tým, ako interagujú medzi sebou a používateľom. Skladá sa z textov, obrázkov, bannerov, tlačidiel, posúvačov, prechodov, animácií… 

Estetika zohráva pri tvorbe webstránky / e-shopu / aplikácie dôležitú úlohu, keďže príťažlivý dizajn zvyšuje dôveryhodnosť a posúva zážitok z digitálneho produktu na vyššiu úroveň. 

Zatiaľ čo cieľom UX je dosiahnuť, aby boli rozhrania praktické, UI ich robí krásnymi prostredníctvom ikon, tlačidiel, štítkov, obrázkov… Chcete ich mať v súlade aj na vašich webstránkach? Premýšľate, ako využiť UI a UX aj na vašom blogu? Obráťte sa na našich odborníkov. S ich pomocou sa tieto parametre podarí zapracovať k vašej spokojnosti. Obávate sa finančnej stránky? Ani to nech vás netrápi. U nás máte možnosť využiť individuálny splátkový kalendár. Skúste našu konzultáciu zdarma a zistite si všetko, čo vás zaujíma.

Predchádzajúci článok
Ako na správnu štruktúru webu: myslite na UX aj SEO
Nasledujúci článok
Aktuálne trendy vo svete e-shopov: Inšpirujte sa pri tvorbe toho vášho

Naposledy pridané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.