CMS wordpress

Je WordPress CMS bezpečný? Ako sa nestať obeťou hackerského útoku?

Niektoré štatistiky hovoria, že denne je malvérom (škodlivým softvérom) a hackerskými útokmi napadnutých viac než 50 000 webov. A keďže WordPress je najpoužívanejším systémom na správu obsahu (content management systém) a tvorbu stránok, dáva zmysel, že terčom je často on. Aj napriek tomu však platí, že ide o mimoriadne bezpečnú platformu, najmä ak používate zdravý rozum, spoľahlivú ochranu a zbytočne neriskujete.

Dnes na tému WordPress a bezpečnosť. 

Tvorba webu vo WordPresse – dobrý nápad?

Ako sme naznačili už vyššie, samotný WordPress je bezpečný. Jedna z jeho najväčších devíz v oblasti tvorby webu je používanie rôznych pluginov a tém, ktorými si stránku prispôsobite podľa potrieb. A práve komponenty a doplnky tretích strán predstavujú vstupnú bránu pre hackerov a malvér. Štatistiky hovoria, že až 98 % zraniteľností súvisí s WordPress pluginmi a témami. Najmä tými pochybnými a nesprávne používanými. 

V väčšine prípadov nie je cieľom hackerského útoku vaša samotná stránka, ale práve softvér (pluginy, témy), ktorý používate. Stačí malá diera v kóde a votrelec získa prístup. Väčšinou sa to robí pomocou rôznych robotov a automatických nástrojov.

Z tohto dôvodu je dôležité mať na pamäti, že zabezpečenie vášho CMS systému je oveľa viac než len silné heslo a anti-spamová ochrana. Je to proces.

Aj napriek tomu je tvorba webstránky vo WordPresse dobrým nápadom. Samotný CMS systém je taký bezpečný, ako len môže byť. A to z niekoľkých dôvodov:

  • tím WordPressu je mimoriadne efektívny a jeho členmi sú vývojárske špičky,
  • systém je neustále aktualizovaný a vylepšovaný,
  • akékoľvek problémy a bezpečnostné diery, ktoré sú objavené, sú okamžite opravené tímom vývojárov,
  • WordPress každoročne míňa milióny dolárov na zaistenie bezpečnosti svojej platformy.

Ako ochrániť svoj WordPress web?

1. Na bezpečnosť myslite vždy

Je dôležité uvedomiť si, že akonáhle je váš web dostupný verejnosti, okamžite sa stáva cieľom. Vaša stránka je denne sondovaná rôznymi škodlivými robotmi a automatmi, ktoré striehnu na chyby zabezpečenia, zastaralý softvér (napríklad neaktuálne WordPress pluginy) či chyby v nastaveniach.

Aj keď možno máte pocit, že váš web nie je lákavým cieľom, mýlite sa. Môže byť použitý na hosťovanie malvéru a presmerovanie návštevnosti na škodlivé stránky.

Na bezpečnosť teda myslite vždy, bez ohľadu na veľkosť a vek vášho webu.

2. Majte aktuálny WordPress CMS aj pluginy

Najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť na ochranu svojej webovej stránky, je udržiavať všetky jej komponenty aktuálne. Patrí medzi ne základný softvér CMS a akékoľvek WordPress pluginy a témy.

Môžete sa rozhodnúť spravovať aktualizácie manuálne. Tento proces zahŕňa častú kontrolu administrátorského panelu (dashboard) a ručné povoľovanie aktualizácií. Môžete však nastaviť, aby kontrola a aktualizácie prebiehali automaticky. Je to značne rýchlejšie. 

Nevýhodou automatických aktualizácií je, že nové verzie doplnkov a tém môžu spôsobiť problémy s kompatibilitou či dizajnom webu. Je to však pomerne zriedkavý problém, najmä ak používate vhodne vybrané pluginy. 

3. Používajte silné heslo

Všimli ste si, ako vás väčšina webových stránok vyzýva, aby ste si vytvorili silné heslá na prihlásenie? Má to svoj dôvod.

Silnejšie heslá je náročnejšie prelomiť. Ak používate náhodné slová zo slovníka, alebo jednoduché kombinácie písmen, iba otvárate bránu votrelcom. Existujú totiž roboty, ktoré dokážu za sekundu vyskúšať tisíce kombinácií rôznych hesiel a ak je to vaše slabé, spravidla sa dostanú dnu. 

4. Majte na webe SSL certifikát

Certifikáty SSL ponúkajú ďalšiu vrstvu ochrany vašej webovej stránky. Ak chcete zistiť, či ho na webe máte, hľadajte malý visiaci zámok vedľa URL adresy stránky vo vašom prehliadači. Ak tam je, znamená to, že webová lokalita je zabezpečená certifikátom SSL.

SSL certifikáty šifrujú akúkoľvek výmenu dát, ktorá prebieha medzi vašou webovou stránkou a návštevníkmi. Je to dôležité, pretože útočníci sa môžu pokúsiť zachytiť akúkoľvek komunikáciu v snahe hacknúť váš web. 

Tvorba webstránok vo WordPresse je našou špecialitou, pričom bezpečnosť dávame vždy na prvé miesto. Radi vám navrhneme a zrealizujeme web, ktorý posunie vaše podnikanie na vyššiu úroveň. Máte záujem? Neváhajte nás kontaktovať. 

Predchádzajúci článok
5 WordPress pluginov, ktoré vám uľahčia správu webu
Nasledujúci článok
Potrebujem webstránku s responzívnym dizajnom?

Naposledy pridané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.