Najpopulárnejšie CMS systémy: Aký si vybrať pre správu vášho obsahu?

Manažment obsahu väčších webstránok je neľahká úloha, na zvládnutie ktorej potrebujete systém manažérstva obsahu (CMS). Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie jednoznačne patrí CMS WordPress. Cezeň je tvorených približne 40 percent webových stránok. A ďalšie? Pozrite si výber piatich aktuálne najpopulárnejších CMS systémov.

Čo je to vlastne CMS systém?

Systém manažérstva obsahu (CMS systém) je softvér, umožňujúci používateľom bez programátorských znalostí tvoriť, upravovať a zverejňovať webový obsah hromadne prostredníctvom grafického používateľského rozhrania. Existujú dve základné kategórie open source a closed source.

Open source system

Pri open source CMS sú systém a zdrojový kód programu voľne dostupné a viditeľné pre každého. Používatelia takéhoto typu systému manažérstva obsahu môžu vykonávať zmeny, zlepšenia, rozšírenia a tiež prispôsobovať CMS individuálnym požiadavkám, a to všetko väčšinou bez licenčných nákladov.

Closed source system

K zdrojovému kódu tzv. proprietárneho CMS majú prístup len konkrétni developeri z danej spoločnosti. Jeho používanie sa väčšinou nezaobíde bez platenej licencie. Výhodou sú pravidelné aktualizácie, nové funkcie zadarmo, odstupňované balíčky, variabilné predplatné a support tím.

 

TOP 5 CMS systémov

1.WordPress

Tento CMS systém používate úplne zdarma, pokiaľ už máte názov domény a zriadený hostingový účet s webovým hostiteľom, ktorý dokáže spustiť WordPress. Je dostatočne intuitívny pre začiatočníkov, ale pritom vhodný aj pre tých so znalosťami o kódovaní. Stránky, spĺňajúce UI i UX štandardy si vytvoríte jednoducho  pomocou editora blokov. K dispozícii sú rôzne bezplatné rozšírenia, doplnky, pluginy, prostredníctvom ktorých si vyskladáte funkcie webu podľa potreby. Takisto multifunkčné WordPress šablóny ako napríklad Divi, MioWeb, Astra… 

Veľkou výhodou je, že viete využiť aj nástroje tretích strán (napríklad oficiálne pluginy od Google či Facebook). WordPress vám okrem samotnej tvorby stránok pomôže aj so SEO optimalizáciou. Spoľahnúť sa môžete na rozsiahlu komunitu vývojárov a dizajnérov, neustále pracujúcich na jeho vylepšovaní. 

2. Wix

Ponúka kompletné riešenie od podnikovej infraštruktúry a obchodných funkcií až po pokročilé SEO a marketingové nástroje. Ako platforma na vytvorenie webstránky funguje inak než iné systémy na správu obsahu. Má komponenty a aplikácie, pracujúce ako súčasť CMS, ale samotný Wix je dizajnovo riadený nie tak úplne ako „čistý” CMS. Na princípe cloudu si môžete vytvoriť HTML5 a mobilné webstránky za použitia drag and drop nástrojov. Obsah vytvárate a ukladáte do zbierok pomocou integrovaných databáz, kód pridávate do vstavaného prostredia IDE alebo pracujte vo svojom vlastnom. Dajú sa pripojiť stovky rozhraní API, sociálne pluginy, e-commerce, kontaktné formuláre, e-mailový marketing, komunitné fóra

Vlastnú webovú stránku môžete mať expresne hotovú na základe zodpovedania niekoľkých jednoduchých otázok (Wix ADI – Artificial Intelligence). Následne už len stačí pridať texty, obrázky, štýl, pohrať sa s rozložením a vybrať si potrebné funkcie. Keď bude všetko pripravené, publikujte jediným kliknutím.

3. Joomla

Joomla je užívateľsky nenáročný open CMS system. Jeho prvá verzia uzrela svetlo sveta už v roku 2005. Práve jednoduché ovládanie a prispôsobiteľná štruktúra z neho urobili jeden z najpopulárnejších webových softvérov.

Stiahnete si ho bezplatne a získate špičkové funkcie. S Joomla poľahky vytvoríte prezentačné weby, e-commerce, e-learningové stránky, online magazíny, či e-shopy. Tisíce bezplatných rozšírení a šablón vám umožnia prispôsobiť vaše stránky tak, aby vyhovovali špecifickým potrebám.

4. Drupal

Ide o open-source CMS systém na tvorbu dynamických internetových stránok, ktoré používajú aj weby najväčších značiek sveta. Vďaka bohatej ponuke funkcií a pestrých možností konfigurácie je Drupal ideálnou voľbou pre tvorbu či už väčších webových projektov alebo blogov a internetových obchodov. 

Hlavnými výhodami tohto systému sú jednoduché rozhranie, flexibilita a možnosti modifikácie podľa účelu webu, množstvo šablón a pluginov, či 94 podporovaných jazykov.

5. TYPO3     

Typo3 je open source CMS systém s viac ako 20-ročnou históriou, ktorý sa využíva na vytváranie a editovanie webstránok bez potreby znalosti HTML alebo CSS. Podporuje ho viac než 100-tisíc vývojárov na celom svete. Ich komunita sa neustále zlepšuje, rozširuje a aktualizuje systém, vďaka čomu sa zefektívňuje riešenie problémov. Jeho silnými stránkami sú najmä bezpečnosť, modularita, tisícky rozšírení, možnosť integrácie s akýmkoľvek systémom alebo platformou, nastavenie webovej štruktúry bez akýchkoľvek prednastavených blokov, sekcií alebo článkov, či využitie SEO URL adries.

Ak máte dostatok financií a špecifické  požiadavky, môžete si nechať vybudovať aj vlastný CMS systém. Každopádne, ak sa neviete rozhodnúť, ktorá možnosť je pre vás tá pravá, obráťte sa na profesionálov. Pomôžu vám vytvoriť vlastný web na mieru. Využite našu konzultáciu zdarma a zistite viac o tom, ako na novú stránku aj za využitia individuálneho splátkového kalendára.

Predchádzajúci článok
5 základných vecí, ktoré by na vašej webstránke nemalo chýbať
Nasledujúci článok
5 WordPress pluginov, ktoré vám uľahčia správu webu

Naposledy pridané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.